Każdy, kto chociaż raz miał okazję dosiąść końskiego grzbietu, wie jakie obciążenia przyjmuje ludzkie ciało. Urazy jeźdźców zdarzają się nie tylko przy upadku z konia, stratowaniu, kopnięciu czy ugryzieniu, ale również podczas samej jazdy.
Jeśli czujesz dyskomfort podczas i po treningu – należy odszukać przyczyny problemu w swoim ciele, by móc stawiać coraz wyższe wymagania wierzchowcowi, który jest pierwszym odbiorcą Twojego ciała.
Fizjoterapia w odpowiedni sposób pomoże Ci przywrócić i utrzymać poprawną zdolność ruchową.
Masaż klasyczny powoduje silne przekrwienie całego ciała, działa odprężająco i rozluźniająco na cały organizm. Jest to zastosowanie różnych technik manualnych, które w sposób mechaniczny wpływają na tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła.
Jako jeźdźcy możemy sobie czasem pozwolić na masaż wyciszający i relaksujący nasz organizm. Szczególnie zalecany jest on dla jeźdźców zestresowanych, zmęczonych, nadpobudliwych, zestresowanych i zmęczonych. Pamiętaj, że spokój pozytywnie wpływa na więź z koniem.
Nieodzownym elementem funkcjonowania każdego sportowca powinna być rehabilitacja – po to, by utrzymywać odpowiednią formę.
Kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem lub rehabilitacja ruchowa. Jej podstawą są ćwiczenia fizyczne o charakterze leczniczym, czyli gimnastyka lecznicza. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie Twoich niesprawności fizycznych.
Wykonywany jest na lonży, aby jeździec mógł skupić się tylko na swoim ciele. Jazda odbywa się w pasie woltyżerskim lub w siodle.
Podczas takiej jazdy, mam możliwość spojrzenia na jeźdźca pod kątem fizjoterapeutycznym. Wtedy mogę też uświadomić jeźdźca, gdzie są źródła jego napięć.
Terapię manualną wspieram zabiegami fizykalnymi – przede wszystkim ultradźwiękami, laserem, magnetoterapią i kinezjotapingiem.